Poistenie PZP

PZP CSOB

Povinné zmluvné poistenie PZP alebo ináč nazývané zákonná poistka pre auto. Ako už vyplýva z názvu je naozaj povinná. Bez uzatvorenej PZP riskujete pokutu vo výške tisícov eur. Ak sa chystáte na prepis auta, tak vecte, že bez uzatvoreného PZP s prepisom auta na polícii s  nepochodíte. Zákonná poistka slúži na krytie škody, ktorú spôsobíte vedením motorového vozidla. Jej plnenie teda peniaze sa vyplácajú poškodenému účastníkovi cestnej premávky čiže nekryjú škody, ktoré si sami spôsobíte na Vašom aute.  Na to slúžia pripoistenia (napr. stret so zverou, živly, požiar, krádež, batožina, …) Ďalšou variantou je havarijné poistenie, to však oplatí iba na novšie autá.

Havarijné poistenie

K PZP si môžete pripoistiť rôzne pripoistenia formou havarijnej poistky ako sme už spomínali v odseku vyššie.  Jedná sa hlavne o to, že pri vami spôsobenej škode sa poistenie plní vo Váš prospech. Teda, peniaze z havarijnej poistky prídu na Váš účet. Ak máte auto cez leasing, vinkuluje sa v prospech lízingovej spoločnosti, od ktorej máte na auto „požičané“. Havarijné poistenie je dnes už možné vybaviť online bez toho, aby ste museli chodiť po pobočkách všetkých poisťovní a pracne si zisťovať, kde Vám ponúknu najlepšie podmienky. Všetky potrebné info získate online cez kalkulačku.

Pripoistenie PZP stret s divou zverou

Stret so zverou na cestách hrozí najmä v čase ruje alebo za zníženej viditeľnosti (napr. hmla). Skrížiť cestu vám tak môžu jelene, srnky, diviaci, líšky, ale škodu dokážu spôsobiť a zajace. Pozor si treba dávať na krytie konkrétnej poisťovne. Niektoré kryjú iba zrážku so zverou počas prevádzky motorového vozidla tj. za jazdy iné uznávajú aj škody na odstavenom aute.

V minulosti bolo spomínané krytie nárazu so zverou výsadou havarijného poistenia. V súčasnosti sa pridali aj PZP a to formou pripoistenia PZP. Na trhu tak vznikla väčšia konkurencia čo sa odzrkadlilo aj na cenách čo potešilo najmä motoristov.

Kto by si mal uzavrieť poistenie pre stret so zverou?

Tento druh poistenia automobilu by ste si mali uzavrieť v prípade, že jazdíte po cestách prvej, druhej alebo tretej triedy. Z času na čas sa vyskytnú aj prípady výskytu zvery na diaľnici.

Kryje poistenie stretu so zverou aj poškodenie hlodavcami napr. kuny? Vo väčšine poisťovní to tak neplatí. Pozor si treba dať aj na geografický aspekt. Poistenie Vám uznajú väčšinou iba na území Slovenska. Ak chcete kryť škody aj v zahraničí musíte sa poobzerať po havarijnom poistení. Pozor si dajte aj výšku spoluúčasti a maximálnu výšku krytia. Väčšina poistovní sa pohybuje v rozmedzí 10% spoluúčasť a max. výška krytia 5 000 eur.

PZP verzus havarijné poistenie

Mnoho z Vás si kladie otázku či sa oplatí vôbec havarijné poistenie keď je možné pripoistiť si zver už priamo k PZP. Odpovedať si musí každý sám. Ak ste majiteľom novšieho auta porozmýšlajte nad havarijným KASKO poistením. Ak vlastníte staršie auto poisťovňa Vám havarijné poistenie ani neponúkne alebo by bolo len zbytočne drahé. V tom prípade sa poobhliadnite po pripoistení k PZP. To či pre Váš prípad vyhovuje viac kasko alebo PZP môžete zistiť jednoducho aj online a to prostredníctvom kalkulačky. Všetky ponuky získate po zadaní ŠPZ. Ak Vás nejaká ponuka osloví môžete priamo poistku aj uzavrieť. Všetky potrebné dokumenty Vám prídu emailom.